2002 Results

jrssomm2000.jpg

TRACK RESULTS

(Tri-Sate Velo's newest and youngest member, 10 year old Quinton

Leister completes a training lap in his new colors. Quinton joins the

club as 2001 PA State Criterium Champion (10-12) and 2001 Air

Products Finals Champion (10-12))

APRIL 02

10-13:

Copa Cuba, Havana, Cuba

Andy Lakatosh

2nd Keirin (Senior)

3rd fastest 200m qualifying time

7th Match Sprint (Senior)

7th Kilo (Senior)

200m time beat qualifying time standard for Jr. World Team

20:

QCW Sprink Track Carnival, Trexlertown, PA

Tucker Brown:Category 2/3 Omnium: 1st

2nd-Points Race-

2nd-Win-in-Out-

1st-Tempo-

Taylor Brown:

1st-Junior's Omnium

1st-Unknown Distance-

1st-2K Final-

1st-Points RaceCindy

Lakatosh (jr)

4th Women's Omnium

4th Unknown Distance (Women)

5th Scratch Race (Women)

MAY 02

* 14:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

2nd - Cindy Lakatosh (Women Omnium)

2nd Place Omnium- Taylor Brown

2nd Place- Tucker BrownCat. 3 Omnium-

5th- Tucker Brown10 Lap Final-

3rd- Tucker Brown12 Lap Point-a-Lap-

1st- Tucker BrownUnknown Distance-

5th- Tucker Brown-Cat. 2 Feature (35 Lap Points Race)

17-18:

American Velodrome Challenge, Houston, TX

3rd - Andy Lakatosh, Olympic Sprint

4th - Andy Lakatosh, Match Sprint*

9th - Andy Lakatosh, Keirin

10th - Andy Lakatosh, Kilo

*Andy's 200m time (11.01)

broke the track record for Men 17-18

Kutztown Criterium, Kutztown, PA

1st Juniors U15-Taylor Brown

4th Juniors All -Taylor Brown

6th Nathan Rouse (Miss and Out)

5th Nathan Rouse (Pursuit)

21:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

1st - Cindy Lakatosh (Women Unknown Distance)

2nd - Cindy Lakatosh (Women 8 Lap Final)

5th - Cindy Lakatosh (Women Win & Out)

3rd Taylor Brown Juniors Tempo Race

3rd Taylor Brown Junior Unknown Distance

2nd Taylor Brown Junior Final

5th Tucker Brown CAt3 Men Win and Out

5th Tucker Brown Cat 3 Men Tempo Race

5th Tucker Brown Cat 3 Men 10 lap final

28:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

1st - Cindy Lakatosh (wom 8 Lap final)

3rd- Cindy Lakatosh ( wome 9 Lap Tempo)

4th-Cindy Lakatosh (Women 10 Lap Snowball)

2nd Taylor Brown Junior 8 lap final

2nd Taylor Brown Junior Unknown

4th Taylor Brown Junior Handicap

1st Tucker Brown Cat 3 Men Snowball

2nd Tucker Brown Cat 3 Men Point a Lap

29:

American Velodrome Classic, Houston, TX

5th Nathan Rouse (Pursuit)

6th Nathan Rouse (Miss and Out)

JUNE 02

1:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

3rd Cassandra Ramirez (Wom Omnium)

3rd (9-Lap Points)

3rd (9-Lap Snowball)

1st (5-Lap Final)

4:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

1st - Cindy Lakatosh (Women Chariot Final)

4th - Cindy Lakatosh (Women 15 lap Points Race)

5th - Cindy Lakatosh (Women 10 lap Tempo)

1st Taylor Brown Junior Point a Lap

1st Taylor Brown Junior Points

1st Taylor Brown Junior Final

11:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

1st - Cindy Lakatosh (Women MARS Series)

3rd - Cindy Lakatosh (Women 9-lap Tempo)

3rd - Cindy Lakatosh (Women 3-mile Final)*

5th - Cindy Lakatosh (Women 15-lap Points Race)

*qualified for All-American Cycling Showdown

2nd Taylor Brown Junior Final

2nd Taylor Brown Junior Tempo

2nd Taylor Brown Junior Unknown

1st Tucker Brown Cat 3 Men Final

1st Tucker Brown Cat 3 Men Snowball

1st Tucker Brown Cat 3 Men Unknown

1st Place Tucker Brown MARS Points Series- Mens Cat 3

18:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

2nd - Cindy Lakatosh (Women Keirin Final)

3rd - Cindy Lakatosh (Women Miss & Out)

4th - Cindy Lakatosh (Women 12 lap Points Race)

3rd Taylor Brown Junior Final

4th Taylor Brown Wina nd out

3rd Taylor Brown Junior Final

4th Tucker Brown Cat 2 Men Miss and Out

4th Tucker Brown Cat 2 Men Keirin Final

6th Tucker Brown Cat 2 30-lap Points

25:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

Taylor Brown

-5th JR Point a Lap

-3rd Jr Unknown distance

-3rd JR 7-lap Final

2nd-(cat 2) Tucker Brown ( Win and Out)

1st - Cindy Lakatosh (Women 10 Lap Final)

2nd - Cindy Lakatosh (Women 8 Lap Snowball)

28:

Lehigh Valley Velodrome, Trexlertown, PA

Friday Night Racing

3rd - Cindy Lakatosh (Women Miss and Out)

4th - Cindy Lakatosh (Women 15 Lap Final) 29:

American Velodrome Classic, Indianapolis, IN

4th Nathan Rouse (Pursuit)

5th Nathan Rouse (Kilo)

JULY 02

4-5:

American Velodrome Challenge, Colorado Springs, CO

2nd Andy Lakatosh - Kilo (qualified for Jr. Worlds)

3rd Andy Lakatosh - Olympic Sprint

5th Andy Lakatosh - 200m TT (qualified for Jr. Worlds)

6th Andy Lakatosh - Sprints

6th Andy Lakatosh - Men's Sprint Omnium

Cindy Lakatosh- 500m TT

(new national record - Women 13-14)

Cindy Lakatosh-2K Pursuit

(new national record - Women 13-14)

Cindy Lakatosh-200m TT

(beat qualifying time for Jr. Worlds)

3rd -Cindy Lakatosh- Women's Sprint Omnium

5th Nathan Rouse- Pursuit

4th Nathan Rouse - Kilo

4th Tucker Brown - Firecracker 100

12:

Friday Night Racing, LVV

2nd - Cindy Lakatosh (Women's Keirin)

16:

Tuesday Night Racing, LVV

1st - Cindy Lakatosh (Women's Sprints)

1st - Cindy Lakatosh (Women's Win and Out)

1st - Cindy Lakatosh (Women's MARS Series #2)

17:

Mid-Atlantic Race Series

2nd- Nathan Rouse

25-27:

Junior Track Nationals, Indianapolis, IN

4th Tucker Brown (Ind. Pursuit)

2nd Tucker Brown (Team Pursuit)

2nd Tucker Brown (Scratch Race)

4th Tucker Brown* (Keirin)

*Qualified and chosen for World Championships in Australia

2nd Taylor Brown (13-14 Omnium)

4th Tucker Brown (Points Race)

1st Andy Lakatosh Men 17-18 Sprint

1st Andy Lakatosh Men 17-18 Kilo

1st Andy Lakatosh Junior Men Keirin

1st Andy Lakatosh Olympic Sprint Team

1st Cindy Lakatosh Women 13-14 Track Omnium

1st Cindy Lakatosh Women 13-14 Road Radce

2nd Cindy Lakatosh Women 13-14 Time Trial

4th Cindy Lakatosh Women 13-14 Criterium

AUGUST 02

23:

Pan American Games, Quito, Ecuador

3rd Sprints Tucker Brown

27:

USCF Track Nationals, Trexlertown, PA

3rd Nathan Rouse (Individual Pursuit- Under 23)

2nd Nathan Rouse place Elite Men's Team Pursuit

3rd Nathan Rouse place U-23 Individual Pursuit

5th Nathan Rouse place U-23 Points Race

SEPTEMBER 02

15-22:

World Masters Track Championships, Manchester, England

Steve Lehman:

500 meter time trial - 4th (Masters 55-59)

2000 meter pursuit - 1st (Masters 55-59)- WORLD CHAMPION and

NEW US RECORD!

44.548 kilometers(27.62miles) in one hour (Masters 55-59) - NEW

WORLD HOUR RECORD!

2002 RED HOT

ROAD RESULTS

(2000 Majorca, Spain. TSVers and friends - Left to right, Top Row:

Mike Budjnoski, Alex Chavarriaga, Ron Fetters, Rick Hoffman, Neal

Stansbury Bottom Row, 2nd from left: Steve Lehman.)

MARCH 02

16:

Lake Ontelaunee Time Trial, Leesport, PA

1st Kevin Kolodziejski

Open Men and Masters 40+

1st overall and 1st 40+

2nd Nathan Rouse (senior Men)

23:

Lake Ontelaunee Time Trial, Leesport, PA

1st Tucker Brown ( Jr.)

7th Tucker Brown (Overall)

2nd Taylor Brown (Jr.)

1st Diane Castor (w)

30:

Red Rose Rockets LAJORS Race, Lancaster, PA

1st Tucker Brown (17-18 Jr.)

1st Taylor Brown (13-14 Jr.)

5th Taylor Brown (15-16 Jr.)

Lake Ontelaunee Time Trial, Leesport, PA

1st Kevin Kolodziejski ( 40+/3rd overall)

APRIL 02

6:

Lake Ontelaunee Time Trial, Leesport, PA

1st Kevin Kolodziejski

Open Men and Masters 40+

1st overall and 1st 40+, winner 3-race series

1st Tucker Brown (jr)

3rd Tucker Brown (overall)

Chesapeake Classic RR, Tuckahoe Park, MD

9th Diane Castor (w)

7:

Ronde Van Mullica, Hammonton, NJ

1st Bob Kehl (40+)

21:

Carl Dolan Classic, Columbia, MD

5th Ron Ruggiero (50+)

5th Nathan Rouse (1-2-3)

27:

Habitat for Humanity CR, Norristown, PA

7th Mark Kouri(40+)

4th Joe Manacchio(40+)

5th Steve Schneider (40+)

6th Bob Kehl(40+)

8th Kevin Kolodziejski(40+)

28:

Lower Providence Criterium, Valley Forge, PA

4th Andy Lakatosh(Sr. 4)

6th Andy Lakatosh (Juniors)

1st Jennifer Leonard (Women Open)

3rd Diane Castor ( Women Open)

4th Graciela Martinez ( Women Open)

5th Veronica Martinez ( Women Open)

6th Lynda Maldonado ( Women Open)

FIF Cindy Lakatosh-jr. ( Women Open)

4th Taylor Brown (Jr.)

2nd Joe Manacchio(40+)

4th Steve Schneider(40+)

5th Bob Kehl(40+)

7th Charlie Olmsted(40+)

6th Nathan Rouse (1-2-3)

MAY 02

4:

Turkey Hill RR, Lancaster, PA

4th Kevin Kolodziejski(40+)

3rd Ron Ruggiero (50+)

3rd Steve Schneider (40+)

6th Charlie Olmsted (40+)

5:

Quaker City Criterium, Philadelphia, PA

6th Nathan Rouse (1-2-3)

7th Mark Kouri (3-4)

3rd Andrew Tkaczuk (jr)

4th Dave Neibauer (jr)

9th Glenn Murray (jr.)

6th Tucker Brown (jr)

3rd Joe Manacchio (40+)

6th Neal Stansbury (40+)

2nd Tom Grim (50+

3rd Steve Lehman (50+

8th Ron Ruggiero (50+

3rd Lauren Franges(Wom)

4th Veronica Martinez (wom)

7th Lenora Felker (wom)

8th Cassandra Ramirez (wom)

11:

High Point Hill Climb, Somewhere NJ

2nd Ryan Eiler(jr)

Poolesville RR, Poolesville, MD

6th Cassandra Ramirez(wom 123)

17th Lynda Maldonado (wom 123)

Hellertown Criterium, Hellertown, PA

5th Tucker Brown (JR)

1st Taylor Brown (JR)

2nd Colton Valentine(jrs under 15)

12:

Bethlehem Criterium, Bethlehem, PA

1st Tucker Brown (JR)

6th Taylor Brown (JR)

3rd Andy Lakatosh (JR)

3rd Cindy Lakatosh (wom 4)

1st Joe Manacchio (40+)

3rd Steve Schneider (40+)

5th Bob Kehl (40+)

2nd Ron Ruggiero(50+)

3rd Tom Grim (50+)

4th Steve Lehman (50+)

6th Bobby OHara (50+)

19:

Kutztown Crit, Kutztown, PA

3rd Colton Valentine(jr 13-15)

25:

Super Saturday Criterium, Somerville, NJ

1st Tucker Brown (cat 3)

1st Colton Valentine (jr 10-14)

26:

Bound Brook Criterium, Bound Brook, NJ

7th Ron Ruggiero (50+)

8th Bob O'Hara (50+)

15th Ron Ruggiero (40+)

BCRC Crit, Trexlertown, PA

2nd Cindy Lakatosh (wom 4)

4th Maria Collazo (w)

5th Lynda Maldonado (w)

4th Joe Manacchio (40+)

1st Steve Schneider (40+)

6th Bob Kehl(40+)

7th Charlie Olmsted(40+)

27:

Tour of Somerville, Somerville, NJ

11th Neal Stansbury (35+)

2nd Andy Tkaczuk (jr)

8th Ryan Eiler (jr)

JUNE 02

1:

Cadwalader Classic Criterium, Points Race, Trenton, NJ

7th Tucker Brown (jr)

7th Mark Kouri (35+)

2nd Ryan Eiler (4/5)

BCRC Criterium, Trexlertown, PA

1st Brian Saylor (40+)

Indiana Five Points Road Race, Indiana, PA

7th Tucker Brown (open men)

Michaux Meltdown Time Trial

5th Tucker Brown (open men)

Maryland State Games RR

3rd Scott Powell (4)

2/3:

Ed Peters Memorial Points Race, Trenton, NJ

1st Jay Melvin(60+)

6th Brian Saylor (40+)

2nd/4th Diane Castor (wom 30+)

Clarendon Cup, Arlington, VA

15th Nathan Rouse (123)

7:

Manayunk Wall Climb, Philadelphia, PA

3rd Jeff Gustafson (40+)

8th Nathan Rouse (123)

8:

Blue Bell Criterium, Blue Bell, PA

1st Ryan Eiler (jr 16-)

5th Jeff Gustafson (40+)

Lance Armstrong Time Trial, Philadelphia, PA

1st Tucker Brown (jr overall)

2nd Taylor Brown (jr 13/14)

1st Cindy Lakatosh (jr wom 13/14)

1st Tim Spillane (cat 4)

4th Nathan Rouse (123)

16:

Cargas Criterium, Lancaster, PA

1st Jeff Gustafson (40+)

1st Jeff Gustafson (3/4)

3rd Lynda Maldonado (wom)

15:

Lebanon Criterium, Lebanon, PA

4th Lynda Maldonado (wom)

7th Diane Castor (wom)

22:

SoYoCo Road Race, York, PA

5th Jeff Gustafson (40+)

12th Nathan Rouse (1-2)

9th Lynda Maldonado (wom)

22-23:

Tour de FCCC, Reading PA

1st Place Taylor Brown

13-14-Time Trial

1st Taylor Brown-1st place Road Race

1st Taylor Brown 1st place Crit

1st Taylor Brown 1st place GC

28-30:

North American Masters Championship

Sutton, Quebec, Canada

1st TT Diane Castor

1st RR Diane Castor

1st Crit Diane Castor

1st GC Diane Castor

27-30:

Fitchburg-Longjso Classic, Fitchburg, MA

14th Tucker BrownJR Time Trial

5th Tucker Brown JR Crit

30:

Chelthenham Classic CR,Philadelphia, PA

4th Ron Ruggiero (50+)

5th Mike Budjnoski (50+)

4th Lynda Maldonado (wom)

JULY 02

* 4:

Memorial Hall Crit, Philadelphia, PA

2nd Taylor Brown

6:

Hagerstown Crit, Hagerstown, MD

12th Nathan Rouse (123)

7:

Tour of Maplewood, Maplewood, NJ

4th Nathan Rouse (pro 1-2)

13:

Fairgrounds Criterium, NJ

3rd Nathan Rouse (pro 1-2)

* 14:

Allentown Sportsfest, Allentown, PA

2nd Jeff Gustafson (40+)

5th Cindy Lakatosh (wom cat 4)

4th Taylor Brown (cat 4)

3rd Tucker Brown (jr)

* 20:

Churchill Road Race, MD

8th Nathan Rouse (pro 1-2)

21:

Murrysville RR, Murrysville , PA

9th Lynda Maldonado (wom)

2nd Tucker Brown (jr)

AUGUST 02

1:

JR. National Crit Championships, Clemson, SC

7th Ryan Eiler (jr 15-16)

6th Taylor Brown (jr 13-14)

4:

Harrisburg Faulkner Criterium Harrisburg, PA

3rd Lynda Maldonado (wom)

6th Jeff Gustafson (40+)

11:

Tour de Christiana, Christiana, PA

10th Lynda Maldonado (wom)

3rd Jeff Gustafson (40+)

Denville Criterium, Dennville NJ

1st Ryan Eiler (jr)

18:

PA State TT Championships, Harrisburg, PA

2nd Brian Saylor (40+)

3rd Kevin Kolodziejski (40+)

4th Jeff Gustafson (40+)

8th Bob Kehl (40+)

9th Steve Schneider (40+)

10th Charlie Olmsted (40+)

17th Thadeus Lewandowski (40+)

1st Tracey Emore (wom)

8th Lynda Maldonado(wom)

24:

Minsi Lake RR, Doylestown, PA

2nd Charlie Olmstead (40+)

4th Steve Schneider (40+)

27:

NJ State Criterium Championships, Somerville, NJ

8th Mark Kouri (cat 3)

27:

NJ State Criterium Championships, Somerville, NJ

8th Mark Kouri (cat 3)

SEPTEMBER 02

8/31- 9-2:

Millionare's Row Stage Race, Williamsport, PA

23rd GC- Lynda Maldonado (wom) 14th TT Jeff Gustafson (40+)

6th RR Jeff Gustafson(40+)

1st Crit Jeff Gustafson(40+)

Overall GC 5th place Jeff Gustafson(40+)

8:

Nutcracker Road Race, Harrisburg, PA

4th Lynda Maldonado (wom - 3rd QOM - PA Gold)

1st Neal Stansbury (45+ - PA Gold)

8th Kevin Kolodziejski (45+)

13th Jeff Gustafson (40+)

21:

Univest, Souderton, PA

24th Lynda Maldonado (wom pro 1-2-3)

26th Diane Castor (wom pro 1-2-3)