2001 Results

2001andysrnat.jpg

Track Results

April 01

  • Jr. Cycling Classic, April 13-14 (Houston, TX):
  • 1st Andy Lakatosh - Sprints* (Men 15-18)
  • 2nd Andy Lakatosh - Kilo (Men 15-18)
  • 1st Andy Lakatosh - Olympic Sprint
  • (*broke 200m TT track record for Men 15-16)

MAY 01

  • Jr. Continental Cup, Miami, FL (5/5/01):
  • 1st Andy Lakatosh - Match Sprint* (Men 15-18)
  • 1st Andy Lakatosh - Kilo
  • 1st Andy Lakatosh - Olympic Sprint
  • (*broke 200m TT track record for Men 15-16)
  • Lehigh Valley Velodrome, May 29
  • 1st Steven Schneider place15 lap final 15 lap tempo (1-2)
  • 4th Steven Schneider place 12 lap point a lap(1-2)

JUNE 01

  • Lehigh Valley Velodrome, June 2
  • 1st Steven Schneider place10 lap final 12 lap point a lap
  • 1st Steven Schneider place Miss and Out
  • 1st Steven Schneider place Open Final, 25 lap points race
  • Elite Track Nationals - Blaine, MN (6/12-16/01)
  • 4th - Andy Lakatosh (Keirin)
  • 5th - Andy Lakatosh (Olympic Sprint)
  • 8th - Andy Lakatosh (Match Sprint)
  • 10th - Andy Lakatosh (Kilo)
  • 1st - Mike Grabowski (Tandem Sprint)
  • Lehigh Valley Velodrome, June 5
  • 2nd Steven Schneider -Cat 2- 10 Mile record attempt
  • Lehigh Valley Velodrome, June 9
  • 2nd Masters Unknown Distance
  • 2nd Steven Schneider 15 lap points race
  • 2nd Steven Schneider 10 lap snowball point race
  • 1st Steven Schneider Overall Omnium
  • 2nd Steven Schneider Feature, 30 lap points race
  • Lehigh Valley Velodrome, June 16
  • 1st Steven Schneider 10 lap tempo points race
  • 1st Norm Seay/Jim Alvard (win and out/overall omnium)
  • Jr. World Team Trials: Lehigh Valley Velodrome, June 22-24
  • 2nd Fastest Kilo Time -Andy Lakatosh 1:09.762
  • Fastest 200 meter qualifying time -Andy Lakatosh 11.244

AUGUST 01

  • Junior Track Nationals, Fort Lauderdale, August 9-12
  • 9th Tucker Brown (15-16 TT)
  • 4th Tucker Brown (Team Pursuit)
  • 7th Taylor Brown (13-14 Scratch Race)
  • 7th Taylor Brown (13-14 Points Race)
  • Gold Andy Lakatosh (15-16 500M Time Trial)
  • Gold Andy Lakatosh (15-16 5KScratch Race)
  • Gold Andy Lakatosh (15-16 2K Scratch Race)
  • Gold Andy Lakatosh (15-16 Omnium Title)
  • Gold Andy Lakatosh (17-18 Matched Sprints)
  • Bronze Andy Lakatosh (17-18 Kilo TT)
  • Nathan Rouse:
  • 4th in team pursuit
  • 7th in men 17-18 points race
  • 9th in men 17-18 kilo
  • 10th in men 17-18 pursuit
  • 7th Taylor Brown
  • 7th points race, Scratch race (13/14)
  • 10th 500m TT 10th (13/14)

SEPTEMBER 01

  • Junior Olympic Track Series Final, 9-1
  • 4th Taylor Brown (13-15 )
  • ATRA Cup - LVV, Trexlertown, PA (8/31-9/1/01)
  • 1st - Sprints
  • 7th - Miss & Out
  • 11th - Keirin
  • 4th - Sprint Omnium Overall

Road Results

MARCH 01

  • 11 Mavic Series Fogelsville, PA
  • 5th Bob Kehl (B Race)
  • 7th Chris Stulb (M5)
  • 18: Mavic Series Fogelsville, PA
  • 2nd Taylor Brown (15 & under Juniors)
  • 3rd Chris Stulb (M5)
  • 24: Lake Ontelaunee Time Trial ,Leesport, PA
  • 1st Kevin Kolodziejski Master 40+
  • 1st Tucker Brown Juniors
  • 1st Diane Castor Women
  • 25: Mavic Series Fogelsville, PA
  • 4th Chris Stulb (M5)
  • 31: Lake Ontelaunee Time Trial #2 ,Leesport, PA
  • 1st Kevin Kolodziejski (Men's Overall and Master 40+)
  • Red Rose Rockets LAJORS, Lancaster, PA
  • 1st - Andy Lakatosh (Men 15-16)
  • Chesapeake Bay Classic
  • 14th Chris Stulb (M4/5)

APRIL 01

  • 1:Ronde Van Mullica, NJ
  • 1st Bob Kehl (40+)
  • 5th Joe Manacchio (40+)
  • 14:Lake Ontelaunee Time Trial #3 ,Leesport, PA
  • 1st Tucker Brown Juniors
  • 1st Kevin Kolodziejski (40+, Senior Men Overall)
  • 22:Mt. Nittany RR, State College, PA
  • 2nd Neal Stansbury (1-2-3)
  • 29:Lower Providence Criterium, Valley Forge, PA
  • Lower Providence Crit, 4/29/01
  • 1st Andy Lakatosh (Cat. 4)
  • 3rd Andy Lakatosh (Jr 14-17)
  • 1st Nathan Rouse (Jr 14-17)
  • 2nd Tucker Brown (Jr 14-17)
  • 2nd Steve Lehman (50+)
  • 4th Ron Ruggiero (50+)
  • 2nd Mike Grabowski (30+)
  • 3rd Lauren Franges (women open)
  • 1st Neal Stansbury (40+)
  • 4th Aaron Vlasak (Cat. 4)
  • 8th Chris Stulb (M5)

MAY 01

  • 5:Turkey Hill Country Classic, Lancaster, PA
  • 3rd Kevin Kolodziejski (40+)
  • 6:Quaker City Criterium, Philadelphia, PA
  • 3rd Lauren Franges (wom)
  • 6th Diane Castor(wom)
  • 2nd Steve Schneider (40+)
  • 4th Joe Manacchio (40+)
  • 3rd Ron Ruggiero (50+)
  • 4th Rick Hoffman (50+)
  • 6th S teve Lehman (50+)
  • 7th Phil Stanley (50+)
  • 3rd Tucker Brown (Juniors 18 & under)
  • 16th Chris Stulb (M4/5)
  • 12:
  • Hellertown Criterium, Hellertown, PA
  • 1st Tucker Brown (Juniors All)
  • 1st Diane Castor (Wom 35+)
  • 3rd Lauren Franges(Wom Open)
  • 6th Cassandra Ramirez (Wom Open)
  • 8th Liz Begosh (Wom Open)
  • 12th Diane Castor (Wom Open)
  • 3rd Mike Stout (Mas 35+)
  • 6th Chris Stulb (M5)
  • 13:
  • Bethlehem Criterium, Bethlehem, PA
  • 1st Diane Castor (Women 35+)
  • 3rd Lauren Franges (Wom Open)
  • 6th Cassandra Ramirez (Wom Open)
  • 3rd Andy Lakatosh (Cat 4)
  • 2nd Rick Hoffman (50+)
  • 4th Tom Grim (50+)
  • 9th Mike Budjnoski (50+)
  • 11th Ron Ruggiero (50+)
  • 2nd Charlie Olmstead (40+)
  • 3rd Joe Manacchio (40+)
  • 4th Steve Schneider (40+)
  • 20:
  • Poolesville RR, Poolesville, MD
  • 7th Cassandra Ramirez (Women 1-2-3)
  • 21:
  • Housatonic Classic, Danbury, CT
  • 9th Lauren Franges (Women 1-2-3)
  • 1st Mike Grabowski (35+)
  • Branch Brook CR, Newark, NJ
  • 3rd Bobby O'Hara (45+)
  • 7th Ron Ruggiero (45+)
  • 26:
  • US Bicycling Hall of Fame Crit, Bridgewater, NJ
  • 4th Tom Amick (M5)
  • 27:
  • BCRC Crit, Rodale Park
  • 2nd - Andy Lakatosh (Cat 4/5)
  • 1st Steven Schneider (40+)
  • 28:
  • Tour of Somerville, Somerville, NJ
  • 3rd Lauren Franges (W Open)
  • 7th Liz Begosh (W Open)
  • 15th Cassandra Ramirez (W Open)
  • 9th Mike Stout (M35+)
  • 7th Ron Ruggiero (M45+)
  • 3rd Steve Lehman (M45+)
  • 13th Neal Stansbury (M35+)

JUNE 01

  • 2:Bull's Island Time Trial, Stockton, NJ
  • 4th Kevin Kolodziejski (35+)
  • 2nd Michael Stout (35+)
  • Ed Peters Masters Crit, Trexlertown, PA
  • 2nd Diane Castor Women 30+
  • 1st Tom Grim (45+)
  • 3:Ed Peters Masters Points Race, Trexlertown, PA
  • 1st Diane Castor Womens 30+
  • 3rd Bob Kehl (40+)
  • 2nd Tom Grim (50+)
  • 3rd Steve Lehman (M50+)
  • 9:Lance Armstrong TT, Philadelphia, PA
  • 1st Diane Castor (Wom)
  • 4th Kevin Kolodziejski (40+)
  • 2nd Tucker Brown (jr. 15-16)
  • 3rd Taylor Brown (jr. 13-14)
  • 3rd Tom Grim (50+)
  • 1st Neal Stansbury (M40+)
  • Blue Bell CR, Blue Bell, PA
  • 4th Kevin Kolodziejski (40+)
  • 9th Lynda Maldonado (wom)
  • 8th Neal Stansbury (M40+)
  • 6th Chris Stulb (M5)
  • 10:High Bridge CR, High Bridge, NJ
  • 3rd Bob Kehl (45+)
  • 17:Cargas Crit, Lancaster, PA
  • 1st Diane Castor (wom 30+)
  • 2nd Maria Collazo (wom 30+)
  • 1st Tucker Brown (4/5)
  • 4th Steven Schneider (40+)
  • 1st Steve Lehman (M50+)
  • 1st Neal Stansbury (M30+)
  • 2nd Neal Stansbury (M40+)
  • Housatonic Hills RR, Southbury, CT
  • 6th Mike Stout (30+)
  • 24:Piney Orchard Crit, Odenton, Md
  • 2nd Cassandra Ramirez (wom open)
  • 8th Cassandra Ramirez (men's 35+)
  • SoYoCo Road Race, York, PA
  • 5th Kevin Kolodziejski (40+)
  • 31:Cheltenham Criterium, Cheltenham, PA
  • 1st Liz Begosh (wom open)
  • 5th Lenora Felker (wom open)
  • 9th Lynda Maldonado (wom open)
  • 3rd Neal Stansbury (M40+)

JULY 01

  • 6/29-7/1:Coupe des Ameriques, Sutton, Canada
  • 1st G.C. Diane Castor (Wom 40+/1st- Prolog, TT, RR/2nd-RR)
  • 3rd G.C. Steve Lehman (M45+/5th Prolog, 2nd TT, 1st Crit, 5th RR)
  • 4:US Bicycling Hall of Fame Crit, Bridgewater, NJ
  • 2nd Tom Amick (M5)
  • 3rd Russ Meyers (M5)
  • 7/8:PA State Time Trial Championships, Dauphin, PA
  • 1st Tucker Brown (Cat 4)
  • 5th Michael Stout (M30+)
  • 1st Diane Castor (Wom 35+)
  • 1st Neal Stansbury (M40+)
  • 2nd Tim Spillane (M40+)
  • 5th Kevin Kolodziejski (M40+)
  • 18th Bob Kehl (M40+)
  • 1st Rick Hofman (M50+)
  • 2nd Steve Lehman (M50+)
  • 3rd Thomas Grim (M50+)
  • 8th Ron Ruggiero (M50+)
  • 14:Michael Murad Memorial Adamstown D20 RR, Adamstown, MD
  • 1st Cassandra Ramirez (W Open)
  • Dave Wollet Memorial Crit, Williamsport, PA
  • 3rd Diane Castor (W30+)
  • 15:Allentown Sportsfest, Trexlertown, PA
  • 3rd Tom Amick (M5)
  • 1st Andy Lakatosh (M4)
  • 1st Bob O'Hara (M50+)
  • 2nd Phil Stanley (M50+)
  • 3rd Ron Ruggiero (M50+)
  • 5th Steve Lehman (M50+)
  • 7th John Capaldo (M50+)
  • 2nd Nathan Rouse (Jr)
  • 10th Nathan Rouse (1/2/3)
  • Dave Wollet Memorial Crit, Williamsport, PA
  • 14th Diane Castor (WOpen)
  • 1st Tucker Brown (Jr 17-18)
  • 2nd Tucker Brown (Jr 15-16)
  • 7th Tucker Brown (M4)
  • 1st Taylor Brown (Jr 10-13)
  • 4th Erica Leister (W4)
  • 1st Steve Lehman (M50+)
  • 3rd Rick Hoffman (M50+)
  • 4th Phil Stanley (M50+)
  • 5th Ron Ruggiero (M50+)
  • 10th John Capaldo (M50+)
  • 22:Murrysville Classic, Murrysville, PA
  • 2nd Michael Stout (M35+)
  • 9th Tucker Brown (M4)
  • 2nd Taylor Brown (Jr 10-14)
  • 7th Chris Stulb (M4/5)
  • 29:Bloomsburg Crit, Bloomsburg, PA
  • 3rd Diane Castor (W)

AUGUST 01

  • 2:Junior National Road Race, Gainesville Florida
  • 9th Tucker Brown (15/16)
  • 5:Pinecone Circuit Race, Hammonton, NJ
  • 1st Joe Manacchio (M35+)
  • 8th Cassandra Ramirez (M35+)
  • 12:Tour de Christiana, Christiana, PA
  • 3rd Kevin Kolodziejski(M40+)
  • 8th Diane Castor (W)
  • 19:Habitat for Humanity CR, Norristown, PA
  • 1st Diane Castor (W)
  • 2nd Liz Begosh (W)
  • 3rd Lauren Franges (W)
  • 5th Lenora Felker (W)
  • 6th Maria Collazo (W)
  • 1st Neal Stansbury (M40+)
  • 5th Joe Manacchio (M40+)
  • 1st Ron Ruggiero (M50+)
  • 2ndMike Budjnowski (M50+)
  • 3rdSteve Lehman (M50+)
  • 5thRick Hoffman (M50+)
  • 7th Phil Stanley (M50+)
  • 2nd Chris Stulb (M4/5)
  • 25:Minsi Lake Road Race (State RR) Minsi Lake, PA
  • 3rd Diane Castor (W)
  • 5th Maria Collazo (W)
  • 5th Kevin Kolodziejski (M40+)
  • 26:Nutcracker Road Race,South Mountain, PA
  • 5th Maria Collazo (W)
  • 1st Neal Stansbury (M40+)
  • 5th Kevin Kolodziejski (M40+)
  • 12th Charlie Olmstead (M40+)
  • 2nd Steve Lehman (M50+)
  • 3rd Brett Lunger (M50+)

SEPTEMBER 01

  • 2:PA Junior Championships
  • 1st Taylor Brown (13/14 CRIT)
  • 2ndTucker Brown (15/16 CRIT)