1999 Results

jrs_podium[1].jpg

Tri-State Velo
Track and Road Results for the year 1999
1999 RED HOT
TRACK RESULTS
APRIL 99
San Jose EDS CUP Opener
* 1st Tanya Lindenmuth (200 m TT)
* 3rd Tanya Lindenmuth (match sprints)
* 1st Tanya Lindenmuth (italian pursuit)
Cuban Track Invitational
* 4th Tanya Lindenmuth (200 m TT)
* 4th Tanya Lindenmuth (match sprints)
MAY 99
25:
Tuesday Night Racing, Trexlertown, PA
* 1st Sarah Uhl (Sprints)
* 1st Sarah Uhl (Points)
26:
Wednesday Night Racing, Trexlertown, PA
* 1st Sarah Uhl (Sprints)
* 2nd Sarah Uhl (Points)
* 1st Sarah Uhl (Featured Event)
Cuban Track Invitational
* 4th Tanya Lindenmuth (200 m TT)
* 4th Tanya Lindenmuth (match sprints)
JUNE 99
1:
Tuesday Night Racing, Trexlertown, PA
* 2nd Sarah Uhl (Sprints)
* 1st Sarah Uhl (Points)
* 1st Sarah Uhl (Featured Event)
2:
Wednesday Night Racing, Trexlertown, PA
* 1st Sarah Uhl (Sprints)
* 1st Sarah Uhl (Points)
* 1st Sarah Uhl (Featured Event)
4:
Friday Night Racing, Trexlertown, PA
* 6th Sarah Uhl (Sprints)
8:
Tuesday Night Racing, Trexlertown, PA
* 1st Sarah Uhl (Sprints)
* 2nd Sarah Uhl (Points)
* 3rd Sarah Uhl (Featured Event)
9:
Tuesday Night Racing, Trexlertown, PA
* 1st Sarah Uhl (Sprints)
* 2nd Sarah Uhl (Points)
* 3rd Sarah Uhl (Featured Event)
15:
Tuesday Night Racing, Trexlertown, PA
* 1st Sarah Uhl (Sprints)
* 1st Sarah Uhl (Points)
* 2nd Sarah Uhl (Featured Event)
17-19:
Masters National Championships, Frisco, TX
* 2nd (Silver) Larry Jacob (Points Race-Masters 30-34)
* 6th Larry Jacob/Mike Grabowski/Curtis Tulson (Olympic Sprint-
Masters 100+)
* 2nd (Silver) Mike Grabowski (Matched Sprints-Masters 35-39)
* 4th Mike Grabowski (Points Race-Masters 35-39)
Junior National Championships (17-18 Age Group)
* Gold Medal- Sarah Uhl (Omnium)
* Gold Medal- Sarah Uhl (Matched Sprints)
AUGUST 99
10-15:
1999 Elite Track Nationals, Trexlertown, PA
* 4th Neil Fronheiser, Brent Morehouse, Kyle Wamsley, Charles
More, Chiam Letwin (Team Pursuit--4:38.952)
* Silver--Sarah Uhl (Senior Women's Points race)
* 8th Giddeon Massie (Men's Match Sprints)
SEPTEMBER 99
22:
Masters World Track Championships - Manchester, England
* 7th Larry Jacob--Points Race (30+)
1999 RED HOT
ROAD RESULTS
MARCH 99
Collegiate Series:
Bloomsburg Criterium
* 5th Brent Morehouse (Div. 1 Cat. A)
Cornell Criterium
* 3rd Brent Morehouse (Div. 1 Cat. A)
Yale Race Weekend
* 1st Brent Morehouse ( Criterium --Div. 1 Cat. A)
* 3rd Brent Morehouse ( Road Race --Div. 1 Cat. A)
7:
Bikeline Criterium Series "A", PA
* 1st Neal Stansbury (Cat. 1-2-3)
14:
Skillman Criterium Series, Skillman, NJ
* 2nd Bobby O'Hara (Masters 35+)
21:
Skillman Criterium Series, Skillman, NJ
* 3rd Bobby O'Hara (Masters 35+)
APRIL 99
Collegiate Series:
Army Race Weekend
* 1st Brent Morehouse ( Road Race --Div. 1 Cat. A)
* 1st Brent Morehouse ( Time Trial --Div. 1 Cat. A)
18:
Rahway River Criterium, Rahway, NJ
* 1st Bobby O'Hara (Masters 45+)
Columbia Spring Classic, Columbia, MD
* 8th Lynda Watkins (Wom 1-2-3)
20:
Berks County Bike Club TT, Leesport, PA
* 1st Kevin Kolodziejski
24:
Tour de Moore, Southern Pines, NC
* 8th Kyle Wamsley (Cat. 1-2)
Fleetwood Criterium
* 1st Chiam Letwin (Espoirs)
Tour de Warsaw, Warsaw, VA
* 2nd Steve Lehman (Masters 50+)
25:
Lower Providence Spring Classic Criterium, Valley Forge, PA
* 3rd Neal Stansbury (Masters 30+)
* 2nd Neal Stansbury (Cat. 1-2-3)
* 5th Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
* 10th Lynda Watkins (Wom 1-2-3)
* 9th Chiam Letwin (Cat. 1-2-3)
MAY 99
1:
Jiminy Peak Road Race, Jiminy Peak Resort, MA
* 2nd Steve Lehman (Masters 45+)
2:
Eastern Collegiate Road Championships, PA
* 1st Chiam Letwin (A--Div.2)
* 1st Brent Morehouse (Div. 1 Cat. A)
* 2nd Brent Morehouse (1999 ECCC Overall ranking after 9 races)
Millstone TT, Milstone, NJ
* 2nd Kevin Kolodziejski (Masters 35+)
8:
Hellertown Criterium, Hellertown, PA
* 6th Chiam Letwin (Cat. 3)
* 1st Diane Castor (Wom 35+)
9:
Bethlehem Criterium, Bethlehem, PA
* 3rd Joe Hnatishion (Cat. 5)
* 5th Cassandra Ramirez (Wom)
* 3rd Diane Castor (Wom 35+)
* 8th Chiam Letwin (Cat. 2-3)
* 1st Steve Lehman (Masters 50+)
Tour of Colts Neck, Colts Neck, NJ
* 2nd Bobby O'Hara (Masters 45+)
* 3rd Dave Palese (Cat. 3)
* 6th Joe Lanza (Cat. 3)
15:
Letterkenny Road Race, Chambersburg, PA
* 1st Neal Stansbury (Gold Medal--30+)
* 2nd Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
* 3rd Steve Lehman (Bronze Medal--50+)
* 15th Kyle Wamsley (Pro 1-2)
16:
Kutztown Criterium, Kutztown, PA
* 2nd Joe Hnatishion (Cat. 5)
* 1st Diane Castor (Wom 4)
* 1st Neal Stansbury (1-2-3)
* 3rd Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
Kutztown Hill Climb, Kutztown, PA
* 3rd Neil Fronheiser (1-2-3)
Northeast Criterium, Philadelphia, PA
* 4th Maria Collazo (Wom)
* 7th Lynda Watkins (Wom)
* 6th Dave Palese (30+)
* 9th Greg Hodge (Cat. 4)
22:
Somerset Wheelmen Time Trial, Flanders, NJ
* 2nd Greg Hodge (Cat. 4)
* 2nd Kevin Kolodziejski (Masters 35+)
25:
Montgomery County Road Race, Beallsville, MD
* 6th Lynda Watkins (Wom 1-2-3)
29:
Race Avenue Criterium, Lancaster, PA
* 5th Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
* 2nd Steve Lehman (Masters 50+)
* 7th Steve Lehman (Masters 40+)
* 9th Greg Hodge (Cat. 4)
Somerville Saturday, Somerville, NJ
* 9th Jeff Gustafson (Masters 35+)
30:
Christiana Care Cup, Wilmington, DE
* 21st Cassandra Ramirez (Wom Pro 1-2-3)
* 22nd Sarah Uhl (Wom Pro 1-2-3)
* 39th Amy Heckman (Wom Pro 1-2-3)
31:
Tour of Somerville, Somerville, NJ
* 1st Steve Lehman (Masters 50+)
* 1st Neal Stansbury (Masters 30+)
JUNE 99
4:
Manayunk Wall Climb, Manayunk, PA
* 3rd Joe Hnatishion (Cat. 4-5)
* 6th Lynda Watkins (Wom)
5:
Lance Armstrong Time Trial, Philadelphia, PA
* 8th Lynda Watkins (Wom)
* 2nd Neal Stansbury (Cat. 1-2-3)
for complete results please see Lance Armstrong TT Results
Bull's Island TT, Stockton, NJ
* 2nd Kevin Kolodziejski (Masters 35+)
* Blue Bell Circuit Race, Blue Bell, PA
* 1st Greg Hodge (Cat. 4)
* 8th Jeff Gustafson (Masters 30+)
* 6th Kyle Wamsley (1-2-3)
6:
Cat's Hill Criterium, Los Gatos, CA
* 2nd Neal Stansbury (Masters 30+) Wm Penn Business Center
Crit, Fogelsville, PA
* 2nd Steve Lehman (Masters 50+)
Battle of the Brandywine, Greenville, DE
* 2nd Kyle Wamsley (1-2-3)
12:
PA State Time Trial Championships, Dauphin, PA
* 1st Maria Collazo (Wom 35+/gold medal)
* 2nd Lynda Watkins (Wom 1-2/silver medal)
* 1st Neal Stansbury (Masters 30+/gold medal)
* 1st Steve Lehman (Masters 50+/gold medal)
* 5th Dave McDuff (Cat. 3)
Tour of Highbridge Circuit Race, High Bridge, NJ
* 1st Greg Hodge (Cat. 4)
Race For Pulaski Criterium, Baltimore, MD
* 1st Cassandra Ramirez (Wom)
13:
Bethesda Grand Prix Criterium, Bethesda, MD
* 4th Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
19:
Bloomsburg Park Criterium, Bloomsburg, PA
* 2nd Cassandra Ramirez (Wom)
Diamond Crit, Philadelphia, PA
* 3rd Lynda Watkins (Wom)
* 7th Jeff Gustafson (Masters 30+)
* 3rd Kyle Walmsley (cat. 1-2-3)
* 2nd Greg Hodge (Cat. 4)
* 12th Ron Ruggiero (Masters 40+)
20:
Test Track Crit, Berwick, PA
* 2nd Cassandra Ramirez (Wom)
Cargas Criterium, Lancaster, PA
* 1st Maria Collazo (Wom)
* 4th Lynda Watkins (Wom)
* 7th Diane Castor (Wom--2nd Cat. 4)
* 1st Neal Stansbury (Masters 30+)
* 5th Neal Stansbury (Cat. 1-2-3)
* 3rd Steve Lehman (Masters 40+)
* 16th Jeff Gustafson (1-2-3)
* 11th Ron Ruggiero (Masters 40+)
26:
Twilight Criterium, Shippensburg, PA
* 5th Cassandra Ramirez (Wom)
* 6th Lynda Watkins (Wom)
* 7th Jeff Gustafson (Masters 30+)
* 6th Jeff Gustafson (Cat. 3-4)
27:
Pottstown Criterium, Pottstown, PA
* 4th Cassandra Ramirez (Wom)
* 9th Jeff Gustafson (cat. 3-4)
* 10th Jeff Gustafson (Masters 30+)
* 10th Thadeus Lewandowski (Masters 40+)
* 3rd Mike Budjnoski (Masters 50+)
* 2nd Neal Stansbury (Masters 30+)
* 2nd Neal Stansbury (Cat. 1-2-3)
* 7th Diane Castor (Wom. Cat. 4)
New Jersey Masters Road Race, Vineland, NJ
* 3rd Bob O'Hara (Masters 45+)
JULY 99
3
Catasaqua Criterium, Catasaqua, PA
* 8th Ron Ruggiero (Masters 40+)
2-5:
Fitchburg-Longsjo Classic, Fitchburg, MA
* 2nd G.C. Tara Keefer (Wom Cat. 4)
2-4:
Coupe des Ameriques, Sutton, Quebec
* 3rd G.C. Maria Collazo (Masters Women 30+)
* 2nd G.C. Diane Castor (Masters Women 40+)
* 2nd G.C./One Stage Win - Steve Lehman (Masters Men 50+)
10:
Dave Wollet Memorial Criterium, Williamsport, PA
PA State Criterium Championships
* 1st Cassandra Ramirez (Masters Women 30+)
* 4th Steve Lehman (Masters 50+)
Tour of Branch Brook, Branchbrook, NJ
* 1st Bobby O'Hara (Masters 45+)
* 8th Bobby O'Hara (Masters 35+)
11:
Dave Wollet Memorial Criterium, Williamsport, PA
PA State Criterium Championships
* 6th Cassandra Ramirez (Wom. Pro 1-2-3)
* 26th Cassandra Ramirez (Men Cat. 3)
* 8th Jeff Gustafson (Cat. 3)
* 7th Neal Stansbury (Masters 30+)
* 11th Neal Stansbury (Pro 1-2)
17:
Lebanon Criterium, Lebanon, PA
* 5th Jeff Gustafson (Masters 30+)
* 10th Jeff Gustafson (Cat. 3/4)
* 10th Diane Castor (Wom.)
18:
Garden State Games, NJ
* Bronze Medal - Bobby O'Hara (Masters 45+)
24:
Hamilton Road Race, Hamilton, NJ
* 3rd Lynda Watkins (Wom)
25:
Freedom Tour Criterium, Stirling, NJ
* 5th Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
Wilmington Classic Criterium, Wilmington, DE
* 5th Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
* 1st Neal Stansbury (1-2-3)
30-8/1:
Tour de 'Toona, Altoona, PA
* 1st G.C. Tara Keefer (Wom 4)
* 8th G.C. Andy Elstein (Cat. 3)
* 21st G.C. Chaim Letwin (Cat. 3)
AUGUST 99
1:
Hammonton Circuit Race, Hammonton, NJ
* 1st Kyle Wamsley (1-2-3)
7:
Habitat for Humanity Circuit Race, Norristown, PA
* 2nd Kyle Wamsley (1-2-3)
14:
Tour De Denville, Denville, NJ
* 1st Bobby O'Hara (Master 45+)
* 8th Bobby O'Hara (Master 35+)
15:
Mt. Holly-Smithville Invitational Gran Prix, NJ
* 13th Neal Stansbury (Senior 1-2-3)
Tour de Christiana, Christiana, PA
* 8th Andy Elstein (Cat. 3)
* 3rd Cassandra Ramirez (Wom Open)
22:
Memorial Hall Crit, Philadelphia, PA
* 7th Jeff Gustafson (Master 30+)
* 6th Lynda Watkins (Wom 1-2-3)
* 4th Cassandra Ramirez (Wom 1-2-3)
U.S. Bicycling Hall of Fame Crit, Somerville, NJ
* Bronze Medal -- Bobby O'Hara (Master 45+)
28:
Minsi Lake Road Race, Fogelsville, PA
* 1st Diane Castor (Wom Cat. 4)
* 1st Lynda Watkins (Wom 123)
* 2nd Maria Collazo (Wom 123)
NYC Women's Sports & Fitness Challenge, Manhattan, NY
* 24th Cassandra Ramirez (Wom Pro 1-2-3)
29:
Chris Thater Memorial Race, Binghamton, NY
* 7th Jeff Gustafson (Mas 35+)
* 12th Cassandra Ramirez (Wom Pro 1-2)
* 2nd Jim Weidner (Mast 40+)
SEPTEMBER 99
11:
PA State Road Championships, Lancaster, PA
* Bronze -- Andy Elstein (1-2-3)
* Gold -- Diane Castor (Women 4)
* 6th Maria Collazo (Women1-2-3)
18:
Univest Amateur Grand Prix, Souderton, PA
* 12th Andy Elstein (Elite Men)
* 14th Cassandra Ramirez (Elite Women)
* 20th Maria Collazo (Elite Women)
.