1998 Results

lauren_alkek2[1].jpg

Tri-State Velo
Track and Road Results for the year 1998
1998 RED HOT TRACK RESULTS
FEBRUARY 98
28-3/3:
EDS Cup, San Diego, CA
* Jason Orowitz (Jrs): 7th 200M/ 5th Olympic Sprint/ 12th
Kilo
* Shawn Washburn (I/II): 3rd Overall/ 7th Sprints/ 8th Keiren
MARCH 98
28:
Friday Nite Racing, Alkek Velodrome, Houston TX
* Bob Schuler (I/II): 1st Unknown Distance/ 5th Keirin finals
* Shawn Washburn (I/II): 1st Overall/ 2nd 12-lap Scratch/ 2nd
50-lap Points
* Jason Orowitz (Jrs): 1st Miss-n-out/ 1st 12-lap Tempo/ 1st 5-
lap Scratch
APRIL 98
5:
EDS Grand Prix, Houston TX
* Bob Schuler (I/II): 5th Olympic Sprint/ 6th Unknown
Distance
* Jason Orowitz (Jrs): 1st Miss-n-out/ 2nd Points Race/ 4th
Olympic Sprint
6:
Metro Cup, Houston, TX
* Bob Schuler (I/II): 4th Sprint
11-13:
EDS Cup, Houston, TX
* Jason Orowitz (Jrs): 6th Olympic Sprint/ 8th Kilo
MAY 98
9-13:
EDS Track Cup, Ft. Lauderdale, FL
* Neil Fronheiser (I/II) 12th Individual Pursuit/ 10th Kilo/ 5th
Olympic Sprint/ 16th Points Race
* Shawn Washburn (I/II) 1st Olympic Sprint/ 2nd Sprints/ 2nd
Keiren
29-31:
UCI World Cup of Cycling Track Championships, LVV,
Trexlertown, PA
* Tanya Duff Miller 9th 20km Points
JUNE 98
18-22:
Masters Track Nationals, Alkek Velodrome, Houston TX
* Steve Lehman 4th 3K Pursuit (50-54)
* Dave Wamsley 6th Points/ 7th Kilo 5th Olympic Sprint (with
Carl)
* Carl Forss 8th 3K Pursuit/ 5th Olympic Sprint (with Dave)
20:
Festival of Speed, Trexlertown, PA
* Shawn Washburn (I/II) 1st Olympic Sprint
24:
Tuesday Night Racing, Trexlertown, PA
* Brent Morehouse 3rd Miss and Out/ 3rd 5-Lap Final/ 4th 20-
Lap Point-a-Lap
JULY 98
9-13:
EDS Senior Track Nationals, Colorado Springs, CO
* Shawn Washburn (I/II) 3rd Olympic Sprint/ 5th 200M TT/
5th Keiren/ 8th Match Sprints
* Becky Quinn (I/II) 4th Match Sprint/ 4th 500M/ 4th Points
Race 13:
Junior State Track Championships, LVV, Trexlertown, PA
* Giddeon Massie (Jrs 15-16) 1st Overall/ 1st 500M/ 1st 2K/
3rd 15K/ 4th 5K
* Tom Hinnershitz (17-18) 3rd Overall/ 2nd 3K Pursuit/ 3rd
Points Race
18:
Madison Cup, Trexlertown, PA
* Shawn Washburn (I/II) 7th Madison
AUGUST 98
6-10:
Junior National Track Championships, Trexlertown, PA
* Giddeon Massie (Jrs) 1st (Gold) 500M/ 3rd Overall/ 2nd 4K
Team Pursuit/ 6th 5K/ 7th 2K/ 7th Points Race
* Jason Orowitz (Jrs) 4th Points Race/ 5th Kilo/ 6th Sprint
For more August 1998 track highlights, please visit 1998 what's
hot page.
1998 RED HOT
ROAD RESULTS
JANUARY 98
25:
Negril RR, Jamaica
* 1st (overall) Steve Lehman
26 Negril Sprint Triathlon, Jamaica
3rd Steve Lehman (40+):
MARCH 98
LVW/Bike Line Training Series Crit, Fogelsville, PA
2:
* 1st Neal Stansbury (Sr A)
* 5th Giddeon Massie (Jrs)
* 10 David Sala (Jrs)
9:
* 1st Neal Stansbury (Sr A)
* 1st, Jason Orowitz (Jrs)
* 2nd Giddeon Massie (Jrs)
* 8th Jason Orowitz (Sr. A)
* 12th Giddeon Massie (Jrs)
* 12 David Sala (Jrs)
16:
* 1st Giddeon Massie (Jrs)
* 2nd Neal Stansbury (Sr A)
* 3rd Jason Orowitz (Jrs)
* 6th David Sala (Jrs)
23:
* 1st Neal Stansbury (Sr A)
* 2nd Jason Orowitz (Jrs)
* 3rd Giddeon Massie (Jrs)
* 7th Jason Orowitz (Sr A)
* 12th David Sala (Jrs)
30:
* 1st Neal Stansbury (Sr A)
* 2nd Chadd Martin (Sr A)
* 2nd Chadd Martin (Sr B)
* 5th Giddeon Massie (Jrs)
* 7th David Sala (Jrs)
29:
Knaresborough 25-mile TT, North Yorkshire, GB
* 3rd Steve Lehman (40+)
APRIL 98
5:
Santafiora/Windy Springs Point Series, Phila
* 7th Chadd Martin (II)
* 10th Ron Ruggiero (35+)
5:
Chesapeake RR Classic, Chesapeake, MD
* 12th Giddeon Massie (III)
6:
Hooters Crit, Houston, TX
* 1st Jason Orowitz, (Jrs)
12:
Santafiora/Windy Springs Point Series, Phila
* 6th Diane Flynn (W)
* 8th Ron Ruggiero (35+)
* 18th David Sala (Jrs)
12:
BCBC TT Series (race 3), Reading, PA
* 1st (overall) Steve Lehman (45+)
12:
Schuylkill Valley TT, PA
* 6th (overall) Greg Sloan (Jrs)
19:
BCBC TT Series (race 4), Reading, PA
* 3rd (overall) Steve Lehman (45+)
19:
Spring on 4th Crit, Bethlehem, PA
* 1st Neil Fronheiser (II/III/IV)
* 1st Jason Orowitz (Jrs)
* 10th Dave Wamsley (35+)
* 10th Matthew Cramer (III)
19:
Santafiora/Windy Springs Point Series, Phila
* 9th Robert Huber (II)
* 2nd (5th Overall) Diane Flynn (W)
* 4th Maureen Snyder-Terico (W)
19:
Prospect Park Series, Brooklyn, NY
* 12th Giddeon Massie (III)
20:
NE Airport Crit, NE Phila
* 2nd Maureen Snyder-Terico (W)
20:
FCCC Fleetwood Crit, Fleetwood, PA
* 5th John Delong (Jrs)
* 6th Tom Hinnershitz (Jrs)
* 7th Giddeon Massie (Jrs)
* 12th David Sala (V)
* 20th David Sala (Jrs)
20:
Tabernacle TT, Tabernacle NJ
* 9th Diane Flynn (W)
20:
Rahway River Park Crit, Rahway, NJ
* 3rd Bobby OÕHara (Mas)
20:
Wilmington Spring Crit Series, Wilmington, DE
* 9th Dave Wamsley (Sr. A)
24:
LVW /Bike Line Crit, Rodale Park, PA
* 3rd Jason Orowitz (Sr. A)
* 6th Paul Pearson (Sr. A)
26:
Fairmount Classic MTB Race and Expo, Belmont Plateau,
Phila
* 1st Maureen Synder-Terico (W)
26:
Cyclonauts Race (LAJOR Series), Monson, MA
* 4th Greg Sloan (Jrs)
* 7th Tom Hinnershitz (Jrs)
27:
PBC Lower Providence Crit, Valley Forge, PA
* 1st Jason Orowitz
* 1st Paul Pearson (35+)
* 4th Maria Collazo (W)
* 5th Diane Flynn (W)
* 6th Linda Cole (W)
* 6th Bob Schuler (30+)
* 10th Lynda Watkins (W)
* 15th Chris Spaeth
* 15th Matthew Knoll (Jrs)
27:
Cylonauts Race (LAJOR Series), Monson, MA
* 5th Greg Sloan (Jrs)
* 9th John Delong (Jrs)
* 12th Tom Hinnershitz (Jrs)
* 15th Matthew Knoll (Jrs 17-18)
1998 RED HOT
ROAD RESULTS continued
MAY 98
2-4:
Bermuda Grand Prix SR, Bermuda
* 2nd GC Scott Mayo
* 2nd GC Chad Chelious (IV)
* 4th GC Steve Lehman (40+)
* 7th GC Thurman Kremser (IV)
* 9th GC John Brinson (60+)
* 11th GC Neal Stansbury (Pro I/II)
3:
Kutztown Crit & Climb, Kutztown, PA
Crit:
* 1st Jason Orowitz (Jrs)
* 1st Bob Schuler (35+)
* 7th Giddeon Massie (Jrs)
* 11th Neil Fronheiser (I/II/III)
* 4th Chadd Martin (I/II/III)
Sprints:
* 5th Jason Orowitz (I/II)
* 7th Bob Schuler (I/II/III)
TT:
* 2nd Shawn Washburn (I/II/III)
* 3rd Bob Schuler (35+)
* 8th Neil Fronheiser (I/II/III) 4 :
Wilmington Spring Crit Series, Wilmington, DE
* 11th Dave Wamsley (Sr A)
4:
Elwood Pine Cone CR, Hammonton, NJ
* 2nd Maria Collazo (W)
* 5th Lynda Watkins (W)
* 6th Diane Flynn (W)
* 15th Giddeon Massie (III)
* 17th Giddeon Massie (IV)
10:
WEEU Race Series, MT Penn, PA
* 6th overall Greg Sloan
10 Hellertown Crit, Hellertown, PA
* 1st Jason Orowitz (Jrs)
* 1st Bob Schuler (30+)
* 1st Paul Pearson (35+)
* 2nd Neal Stansbury (35+)
* 2nd Diane Flynn (W35+)
* 3rd Neal Stansbury (30+)
* 4th Giddeon Massie (Jrs)
* 6th Stephen Griffin (Jrs)
* 16th David Sala (Jrs)
10:
Tulip Festival Crit, Albany, NY
* 4th Tanya Duff Miller (W)
11:
Bethlehem Crit, Bethlehem, PA
* 1st Jason Orowitz (Jrs)
* 2nd Diane Flynn (W35+)
* 3rd Paul Pearson (40+)
* 5th Stephen Griffin (Jrs)
* 6th Bob Schuler (30+)
* 7th Brent Morehouse (Sr. I/II)
* 8th Cassandra Ramirez Velasco (W)
* 10th Stephen Griffin (IV)
* 10th Maureen Snyder-Terico
* 10th Steve Lehman (40+)
* 12th Jason Orowitz (I/II)
* 15th Steve Lehman (50+)
* 17th David Sala (Jrs)
11:
Saratoga Springs Crit, Saratoga, NY
* 2nd Tanya Duff Miller (W)
11:
NY Spring Cycling Fest, Harriman, NY
* 6th John Delong (Jrs)
* 10th Giddeon Massie (IV)
17:
Tour de Hunting Park CR, Huntington Park, PA.
* 4th Cassandra Ramirez Velasco (W)
* 5th Diane Flynn (W)
* 10th Ron Ruggiero (35+)
* 12th Chris Spaeth (II)
17:
LAJOR TT, Tewksbury, NJ
* 1st Greg Sloan (Jrs 15-16)
* 5th Tom Hinnershitz (Jrs 17-18)
* 6th David Sala (Jrs 15-16)
* 9th Matthew Knoll (Jrs 17-18)
17:
Athens Twilight Crit, Athens, GA
* 4th Tanya Duff Miller (W)
18:
* Gene Dixon Crit, Conyers, GA
* 5th Tanya Duff Miller (W)
24:
Lancaster Orthopedic Race Avenue Crit, Lancaster, PA
* 2nd Neal Stansbury (35+)
* 2nd Giddeon Massie (Jrs 15-18)
* 3rd Steve Lehman (45+)
* 4th Tanya Duff Miller (W)
* 6th Stephen Griffin (Jrs)
* 8th Jason Orowitz (Jrs)
* 10th Giddeon Massie (IV)
* 12th Paul Pearson (35+)
* 13th Bob Schuler (30+)
24:
Super Saturday Cycling Classic (LAJOR Series), Bridgewater,
NJ
* 3rd Greg Sloan (Jrs 15-16)
* 5th Tom Hinnershitz (Jrs)
25:
Rotary Classic Crit Lancaster, PA
* 1st Jason Orowitz (Jrs)
* 1st Steve Lehman (50+)
* 3rd Tanya Duff Miller (W)
* 5th John Delong (Jrs)
* 9th Dave Wamsley (50+)
* 11th Cassandra Ramirez Velasco (W)
26:
Tour of Somerville, Somerville, NJ
* 4th Jason Orowitz (Jrs)
* 6th Tanya Duff Miller (W)
* 6th Phil Stanley (50+)
* 11th Bob Schuler (30+)
* 14 Dave Wamsley (50+)
* 18th Kevin Brooker (40+)
* 19th Tom Hinnershitz (Jrs)
* 20th Ron Ruggiero (40+)
* 22nd Cassandra Ramirez Velasco (W)
* 22nd Stephen Griffin (Jrs)
* 25th John Delong (Jrs)
31:
FarmersÕ Trust Classic, Lebanon, PA
* 3rd Cassandra Ramirez Velasco (W)
* 4th David Dew (Pro/I/II)
* 5th Maria Collazo (W)
* 7th Ron Ruggiero (45+)
* 8th Lynda Watkins (W)
* 10th Chad Chelious (IV)
31 :
Tour of Perth Amboy, NJ
* 10th Diane Flynn (W)
31 Race for Pulaski, Baltimore, MD
* 2nd Tanya Duff Miller (W)
31-6/1:
James Madison SR, Orange, VA
* 2nd Giddeon Massie (Jrs 15-16)
* 8th GC John Delong (Jrs 17-18)
1998 RED HOT
ROAD RESULTS continued
JUNE 98
1:
Tour of Woodbridge, NJ
* 4th Tanya Duff Miller (W)
* 11th Jason Orowitz (III)
* 13th Bobby OÕHara (45+)
7:
Santafiore/QCW Crit FDR Park, Phila
* 1st Tanya Duff Miller (W)
* 7th Becky Quinn (W)
* 9th Lynda Watkins (W)
* 10th Stephen Griffin (Jrs)
* 19th David Dew (I/II)
8:
New England State RR Championship, Hardwick, MA
* 10th Giddeon Massie (Jrs 17-18)
8:
First State Crit, Dover, DE
* 1st Becky Quinn (W)
* 4th Tanya Duff Miller (W)
8:
Voorhees CR. Voorhees, NJ
* 2nd Diane Flynn (W)?
* 17th Stephen Griffin (Jrs)
13 Manayunk Wall Climb TT, Phila.
* 2nd Tom Hinnershitz (Jrs)
14:
USPS/TSV Greg Lemond TT, Phila
* 1st Tom Hinnershitz (Jrs)
* 2nd Greg Sloan (Jrs)
* 2nd (10th overall) Steve Lehman (35+)
* 2nd Steve Gentles (IV)
* 3rd John Delong (Jrs)
* 4th Matthew Knoll (Jrs)
* 6th Chadd Martin (I/II/III)
* 8th Diane Flynn (W)
* 10th Karen Weiss (W)
* 12 Chris Spaeth (I/II/III)
15:
CoreStates Liberty Classic, Phila
* 33rd Tanya Duff Miller (W)
* 36th Cassandra Ramirez Velasco (W)
15:
Harlem Skyscraper Classic, Harlem, NY
* 2nd Becky Quinn (W)
* 15th Giddeon Massie (III)
* 25th David Dew (I/II)
21-22:
Tour de FCCC SR, Reading and Trexlertown, PA
* 1st GC John Delong (Jrs 17-18)
* 2nd GC Tom Hinnershitz (Jrs 17-18
* 4th GC Greg Sloan (Jrs 15-16)
22:
Tour of Mt. Nebo, Lancaster, PA
* 2nd Cassandra Ramirez Velasco (W)
* 7th Maria Collazo (W)
22:
Greenfield Crit, Lancaster, PA
* 1st Becky Quinn (W)
* 2nd Tanya Duff Miller (W)
* 3rd Cassandra Ramirez Velasco (W)
23-24:
USCF Regional Camp, Glen Spey, NY
* 15th GC (1st RR) John Delong (Jrs)
29:
WEEU Race Series, Reading, PA
* 2nd overall Giddeon Massie 4th overall Greg Sloan
* 15th overall John Delong
29:
Miltone Cycling Challenge, Brooklyn, NY
* 7th Stephen Griffin (Jrs)
28-29:
Columbia County 2-Day SR, Bloomsburg, PA
* 1st GC Cassandra Ramirez Velasco (W)
* 3rd GC Maria Collazo (W)
* 6th GC Tania Duff Miller (W)
29:
Emory Hill Classic Crit. Newark, DE.
* 10th Diane Flynn (W)
29:
NJ State RR Championship, Pennington, NJ
* 2nd (Silver) Bobby OÕHara (45+)
JULY 98
3:
Fitchburg SR, Fitchburg, MA
* 18th GC (5th QOM/Sprints) Cassandra Ramirez Velasco (W)
4:
First Capital Cycling Classic Crit. York, PA
* 1st Becky Quinn (W)
* 1st Tom Hinnershitz
* 4th Greg Sloan
* 4th Giddeon Massie (IV)
* 6th John Delong (Jrs)
* 8th Giddeon Massie (Jrs)
* 11th Dave Wamsley (35+)
4-6:
Coups des Ameriques Veterans SR, Quebec, Canada
* 5th Steve Lehman (50-59)
4-6 Tour of Appalachia SR, WV
* 3rd GC Tanya Duff Miller
6:
PA State Road Race/Murraysville Classic, Murraysville PA
* 1st Greg Sloan (Jrs 15-16)
* 1st John Delong (Jrs 17-18)
* 2nd Giddeon Massie (Jrs 17-18)
* 3rd Tom Hinnershitz (Jrs 18-18)
* 6th David Dew (Pro/I/II)
12:
Allentown SportsFest CR, Allentown, PA
* 1st Tanya Duff Miller (W)
* 1st Giddeon Massie (Jrs)
* 4th Lynda Watkins (W)
* 8th Diane Flynn (W)
* 4th Stephen Griffin (Jrs)
12:
WEEU Race Series, Mohnton, PA
* 1st overall Tom Hinnershitz
* 3rd overall John Delong
* 4th overall Greg Sloan
* 5th overall Chad Chelious
12:
Cry of the Wolf RR, Frederick, MD
* 1st Maria Collazo (W)
12 Fulton County Cup Crit, Gloversville, NY
* 3rd Cassandra Ramirez Velasco (W)
13:
Fulton County Cup RR, Johnstown, NY
* 4th Cassandra Ramirez Velasco (W)
12-13:
Garden State Games Crit and RR, New Brunswick and
Edison, NJ
* 1st (1st overall) Bobby OÕHara (45+)
13:
PA State Sr Crit Championship, Williamsport, PA
* 1st Tanya Duff Miller (W)
* 2nd Steve Lehman (50+)
* 4th Steve Lehman (40-49)
20:
Tour of Lititz RR, Lititz, PA
* 1st Tania Duff Miller (W)
* 5th Lynda Watkins (W)
* 15th Steve Lehman (35+)
26:
Hagerstown Crit, Hagerstown, MD
* 10th Giddeon Massie (III)
27:
Freedom Tour Crit, Stirling, NJ
* 1st Giddeon Massie (Jrs 15-16)
* 3rd Giddeon Massie (Jrs 17-18)
AUGUST 98
For the August 1998 road highlights, please visit 1998 what's hot
page.