2003 Results


Tri-State Velo

Track and Road Results for the year 2003

TRACK RESULTS

APRIL 03

13:

Tuesday Night Track Racing, Trexlertown, PA


6th - Jeff Moore( 2/3 -35 lap points race)


JUNE 03

14:

Saturday Track Racing, Trexlertown, PA


3rd tempo, 2nd win and out, 2nd B feature points - Jeff Moore


24:

Tuesday Track Racing, Trexlertown, PA


1st, 12 lap snowball race - Jeff Moore

Unknown Distance 1st place, Points Race 1st place,10 Mile Feature

1st place cat 2 - Tucker Brown


JULY 03

4-6:

Junior National Track Championships, Houston, Texas


15th - Tucker Brown Criterium

17th - Tucker Brown Time trial

Gold Medals - Cindy Lakatosh: 500 m TT, 5k Scratch Race

Gold Medals - Andy Lakatosh: Sprint, Keirin, Team Sprint

Silver Medal - Andy Lakatosh: men 17-18 kilo

4th - Madison


8:

Saturday Track Racing, Trexlertown, PA


Tuesday night track, 3rd 10 lap final - Jeff Moore


12:

Saturday Track Racing, Trexlertown, PA


1st unknown distance, 1st 15 lap points race, 2nd 10 lap snowball race

- Jeff Moore


25-26:

Pennsylvania State Track Championships, Trexlertown, PA


Gold Medal - Andy Lakatosh sr. men's Keirin

Gold Medals- Cindy Lakatosh:200m TT, 500m TT (16-18)


AUGUST 03

2:

Saturday Track, Trexlertown , PA


1st Snowball- Jeff Moore (30+)


12:

Tuesday Night Track, Trexlertown , PA


3rd Win And Out - Jeff Moore (cat2)


SEPTEMBER 03

8-11:

ELITE TRACK NATIONALS, TREXLERTOWN, PA


Gold Medal - Andy Lakatosh Team Sprint

5th - Cindy Lakatosh Keirin


11-14:

MASTER'S TRACK WORLD CHAMPIONSHIPS, MANCHESTER

VELODROME, ENGLAND


Bronze Medal - Neal Stansbury40-44 pursuit

New World Hour Record - Neal Stansbury 40-44

(The old record: 44.2km, Neal's new record: 45.189km.)


11-14:

COLLEGIATE TRACK NATIONALS, INDIANAPOLIS, IN


GOLD- Andy Lakatosh Sprints

Silver - Andy Lakatosh Kilo

4th - Andy Lakatosh 30k Points race

Silver- Andy Lakatosh Omnium


2003 RED HOT

TRACK RESULTS

APRIL 03

5:

Lake Ontelaunee Time Trial


1st - Kevin Kolodziejski (40+), 1st GC (cat 3)


12:

Diamond Circuit Race, Philadelphia, PA


1st - Susan Duff (Open W)

2nd - Marci Massano(Open W)

4th - Diane Castor(Open W)

5th - Lynda Maldonado(Open W)

9th - Kathy Grauert(Open W)


19:

Fantastic Farmersville Challenge, Farmersville, PA


1st - Susan Duff (Open W)

1st- Neal Stansbury (40+)

4th - Tucker Brown (Jr 16-18)

2nd - Glenn Murray (3/4)

7th - Kevin Kolodziejski (40+)


26:

Habitat For Humanity CR, Norristown, PA


1st - Neal Stansbury (40+)

4th - Kevin Kolodziejski (40+)

6th - Charlie Olmsted (40+)

18th - Tom Kellogg (40+)


27:

Lower Providence Criterium, Valley Forge, PA


7th - Mike DeVuono (5)

2nd - Neal Stansbury (40+)

9th - Kevin Kolodziejski (40+)

10th - Charlie Olmsted (40+)

12th - Jim Widener (40+)

2nd - Tom Kellogg (50+)

7th - Diane Castor (w)

12th - Michael Stout (1-2-3)


27:

Ready-Pac Grand Prix, Cadwalder Park, Trenton

7th - Mark Kouri (3) 13:

Tuesday Night Track Racing, Trexlertown, PA


6th - Jeff Moore( 2/3 -35 lap points race)


MAY 03

4:

Memorial Hall Crit, Philadelphia, PA


10th Diane Castor, WOpen

4th - Tom Kellogg (50+)

10th - John Nyman (cat 4)


10:

Hellertown Criterium, Hellertown, PA


3rd - Michael Stout (35+)

9th - Tom Kellogg (45+)


11:

Bethlehem Criterium, Bethlehem, PA


4th Diane Castor (w30+)

17th - Tom Kellogg (50+)


19:

Susquehannock Park RR, Lancaster, PA


4th - Kevin Kolodziejski (40+)

14th - Tom Kellogg (50+)

14th - Glenn Murray (3/4)


25:

BCBR Fitness Park Criterium, Trexlertown,PA


4th - Taylor Brown (cat 4)

1st - Jerry Voyer (cat 5)

19th - Jerry Voyer (cat 4/5)


26:

Tour of Somerville, Somerville, NJ


11th - Taylor Brown (jr)


31:

Bull's Island Time Trial, Allentown, PA


3rd - Kevin Kolodziejski (40+)


JUNE 03

1:

Ed Peters Memorial Weekend Points Race, Allentown, PA


3rd - Kevin Kolodziejski (40+)

3rd - Tom Kellogg (50+)


MICHAUX MELTDOWN 2-Person Team Time Trial, Pinegrove, PA


1st Maria Collazo/Sue Duff

2nd Lynda Maldonado/Diane Castor

3rd Tracey Emore/Marnie

3rd Tucker Brown/Glen Murray (3s)


6:

Manayunk Wall Climb, Philadelphia, PA


8th Glenn Murray (123)


7:

Lance Armstrong Time Trial, Philadelphia, PA


4th - Kevin Kolodziejski (40+)

3rd - Tucker Brown (jr)

2nd - Taylor Brown (jr 15-16)

9th - Tom Kellogg (50+)


8:

Wachovia Pro Cycling Classic, Philadelphia, PA


1st - Andy Lakatosh (jr)

5th - Tucker Brown (jr)

10th - Taylor Brown (jr)


14:

Bird In Hand RR, Lancaster, PA


1st -Taylor Brown (jr 15 16)

2nd - Tucker Brown (jr open)

1st - Jerry Voyer (cat 5)


15:

Cargas Criterium, Lancaster, PA


3rd - Tom Kellogg (50+)

6th - Phil Stanley (50+)

7th - Ron Ruggiero (50+)

1st - Tracey Emore (w)

5th - Lynda Maldonado(w)

3rd -Taylor Brown (4/5)

16th - Tucker Brown (3/4)

13th - Tucker Brown (1/2/3)

1st - Neal Stansbury (1/2/3)

6th- Glenn Murray (3/4)

11th Glenn Murray (123)


Hopewell Road Race, Somewhere USA


10th - John Nyman (4)

12th - George Anderson (4)


21:

Historic Marietta Criterium, Marietta, PA


11th - Kevin Kolodziejski (40+)

3rd - Neal Stansbury (40+)

4th - Tom Kellogg (40+)


22:

SoYoCo Road Race, York, PA


4th - Charlie Olmstead (40+)

8th - Kevin Kolodziejski (40+)

3rd - Diane Castor (1/2/3w)


26-29:

Fitchburg-Longjso Classic SR, Fitchburg, MA


2nd Overall Points Jersey Glenn Murray (3)


28:

Old Dutch Catasaqua Criterium PA


2nd - Tom Kellogg (50+)


28:

Brownstown Road Race, Brownsville PA


12th - Jerry Voyer (5)


29:

Greentree Crit, Lancaster PA


3rd - Hank Alexander (4)

4th - John Nyman (4)


JULY 03

4-6:

Junior National Road Championships, Houston, Texas


Tucker Brown: 2nd Team pursuit, 2nd Individual

Pursuit, 3rd Points Race, 4th

Madison

4th- Taylor Brown, Omnium Age 15-16


11:

Faulkner Honda Criterium, Harrisburg, PA


1st Glenn Murray Gold PA Crit (3)


12:

Allentown Sportsfest, Allentown, PA


12th - Kevin Kolodziejski (40+)

8th - Charlie Olmstead (40+)

7th - Tom Kellogg (40+)


20:

Murrysville Cycling Classic, Murrysville, PA


1st Glenn Murray Gold PA Road (3)


Mays Landing Crit, Mays Landing, NJ


1st -John Nyman (4)


26:

Tour of Mt Nebo RR, Lancaster, PA


6th -Kevin Kolodziejski (40+)


AUGUST 03

3:

Pinecone RR, Hammonton NJ


4th - Mark Kouri (3)

2nd - Kevin Kolodziejski (40+)

2nd - John Nyman (4)


9:

Pottsville 17 Road Race, Pottsville PA


11th - Jerry Voyer (cit)


9-10:

Tour de Christiana, Christiana, PA


9th GC - Tom Kellogg (50+)


16:

PA State Time Trial Championships, Harrisburg, PA


6th- Kevin Kolodziejski (40+)


23:

Mount Joy Criterium, Mt. Joy, PA


2nd -Tom Kellogg (50+)

8th -Kevin Kolodziejski (40+)


SEPTEMBER 03

13:

The Great Grandview Heights Criterium, Lancaster, PA


2nd - Jerry Voyer (5)

3rd - Tom Kellogg (50+)